Petra Brozmanová

Fotografia Petry Brozmanovej.

Rozmýšľam kde začať…
V živote som dostala príležitosť stretnúť sa s týmto výnimočným človekom. S Ivanou. Človek, ktorý nikdy nič nedostal na zlatom podnose…život sa s ňou jednoducho nebabral!
Takto pred rokom jej diagnostikovali to nechutné svinstvo, RAKOVINU…hlbšie o tom písať nebudem, lebo my, ktorí sme to nikdy neprekonali (prekonať ani nechceme), nevieme o čom to naozaj je. Ja tiež neviem čo rakovina obnáša…a nikdy ani vedieť nechcem. Len z Ivaninho rozprávania viem, že je to ta najväčšia skaza na svete, ktorá ti zruinuje život do detailu. Do DE-TAI-LU priatelia! Nie, nie je to chrípka, z ktorej sa vyliečiš…
Ale…ona to prežila. Napísala o tom aj knihu „Prežila som TO“. Poéziu, alebo ako tomu umelci hovoria. Mne totižto literatúra nič nehovorí. Používam výhovorky, na knihy jednoducho nemám čas…asi…alebo nechcem mať čas. Dnes je deň, kedy som dočítala jej knihu. A záver?
Knihu Ivana smeruje najmä pre ľudí, ktorí si prešli podobným svinstvom…aby cítili podporu, pohli sa a išli ďalej, zvládli to…Ale čo my? My „zdraví“? Pre mňa OBROVSKÁ inšpirácia! Naozaj som sa každé ráno prebúdzala do nového dňa s myšlienkou, že mne, mojej rodine a mojim blízkym sa nikdy nič podobné stať nemôže. Všetko som brala ako samozrejmosť. Po prečítaní jej básní si budem vážiť každú jednu minútu na tomto svete. Ako by ona sama povedala…“tancuj ako keby sa nikto nepozeral a spievaj ako keby ťa nikto nepočul“ – veru tak Ivana dnes aj žije. Nádhera, prekonať to najhoršie čo naše zdravie môže napadnúť (A NEMAŤ STÁLE VYHRATÉ nad tou zákernou kravinou) a potom sa na svet usmiať a napísať básne…36 inšpiratívnych básní, po ktorých sa už nikdy nebudeš ľutovať.
Len toľko som vlastne chcela…vo mne, ako v totálne mega amatérskom knižnom kritikovi, absolútnom antičitateľovi, táto kniha zanechala nenormálne emócie a chuť tešiť sa z každej minúty. Jednoducho pani spisovateľka, s ktorou mám dokonca aj fotku!!! Aha!
Klobúk dole pred každým, komu život hodil takého polená pod nohy. Máte môj obdiv.
A ja? Ja sa už nikdy nebudem ľutovať 😊
#zivotjelenjeden#taksihovaz! #PrezilasomTO

feeling vďačne with Ivana Debrecéniová in Levice.